Raporlama Yazılımları

Raporlama Yazılımları

Bilgiyi bir şekilde depoladınız, ancak bunları işinize yarayacak şekilde raporlayamadığınız sürece, bilgiyi faydaya dönüştürmek zor hale gelecektir. Bilgiyi depolamayı sağlayan yazılımlar önceliği genel ihtiyaç duyulan raporlara verdiğinden dolayı pek çok işletme, firmaya özel ihtiyaçlarını gidermek için manuel yöntemler ile kendine özel raporlar hazırlamaktadır. Ancak bu fazlasıyla zaman ve emek kaybına sebep olmakla beraber, raportör kaynaklı hataları da beraberinde getirmektedir.Bu tür durumlarda istenen raporlara anında ulaşmak mümkün olamamaktadır. Rapor talebi ile birlikte rapor ilgili çalışanlar tarafından hazırlanmaya başlar ve rapora göre bu raporun hazırlanması birkaç gün veya daha fazla sürebilir. Biz, dynamicube olarak size istediğiniz formatta raporu anında almanızı sağlarız. MySQL, PostgreSQL, MSSQL yada Oracle veritabanları üzerinde tutulan datalarınızın  raporlanması konusunda size özel çözümler geliştirmekten mutluluk duyarız.

Bu konuyu perçinlemek için birkaç örnek vermekte fayda görüyoruz;

Örnek 1;
Ünlü bir muhasebe programı markası kullanan X şirketler grubunda 6 adet şirket bulunmaktadır. Şirketler grubunun mali işler koordinatörü, ihtiyaç duyduğu zamanlarda 6 firmanın da KDV verilerini tek bir tablo üzerinde görmek istemektedir. Ancak mevcut imkanlar ile hazırlanan rapor en erken 45 dakikada hazırlanmaktadır. Bu rapor ertesi gün yada 1 saat sonra veriler değiştiği için de güncelliğini kaybetmekte, bu durumda da raporun yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

dynamicube'nin ürettiği çözüm ile ihtiyaç duyulan kdv raporu, canlı (son) veriler üzerinden birkaç saniyede hazırlanmakta idi. Bölyelikle mali işler koordinatörü karar verme konusunda daha hızlı davranabilme yeteneğine sahip olurken, muhasebe departmanı da bu iş yükünden kurtulmuş oldu.

 

Örnek 2;
8 şubesi bulunan bir perakende alışveriş mağazaları zincirinin kullandığı muhasebe sistemi, şubelerde kesilen faturaların kdv'lerinde hatalar yapmaktadır. Bu hataları tespit etmek amacıyla merkez muhasebede bulunan 3 kişi, ayın 15 gününü aylık 6000 civarı kesilen faturaları tek tek ve manuel olarak kontrol etmektedir. Ancak bu manuel kontrollerde de bazı hatalar gözden kaçabilmektedir.

dynamicube'nin geliştirdiği kontrol aracı sayesinde bu kontroller sayısal ortamda sıfır hata töleransı ile 15 dakika gibi bir süreye inmiştir. Böylelikle firma için kâbusa dönüşen ve genelde tüm merkez muhasebe departmanının stres içerisinde birkaç fazla mesai yapmasına sebep olan sorun ortadan kaldırılmıştır.